1
7 отзывов

כיכר אירופה בטומי

כיכר אירופה המרכזית, שהיא קטנה ומרווחת באותו זמן, נעימה במיוחד. הכיכר מרשימה בניקיון, בצמחייה שמסביב, בארכיטקטורה המקורית ובתאורת הלילה היפהפייה.

הכיכר מוקפת בבניינים המעוטרים בחלונות צורתיים, צריחים, חלונות ויטראז', חודים, קשתות שהופכים אותם לטירות מהאגדות.

גינון נוף גם מחושב בקפידה ומרשים. מדשאות גזורות בקפדנות עם דשא אמרלד ירוק, דפוסים מורכבים של פרחים, שיחים מסודרים, עצי דקל מסועפים, מגנוליות ריחניות.

נערכים כאן אירועים עירוניים שונים, ירידים, חג המולד וחג הפסחא, קונצרטים, פסטיבלים והופעות חינם, האוספים עד חמשת אלפים איש. לעתים קרובות מצלמים פה קליפים וסרטים. ובחורף מעמידים בכיכר עץ חג המולד.

במרכז נמצאת מזרקה מקורית. נראה שהסילונים שלה הבורחים מתחת לאבנים רוצים לשפוך מים על כל אדם עובר, אך למעשה הם מאפשרים למבוגרים ללכת חופשי לידם ולילדים להשתובב מבלי להירטב.

עם בוא החשיכה, כאן, כמו בכל מקום אחר בבטומי, נדלקים פנסים, אורות עזים וסילוני המזרקה המרקדים מהבהבים בזהב.

מסביב יש הרבה ברים, מסעדות וקזינו בבטומי.

 

אתרי תיירות של כיכר אירופה

כמובן ביניהם שעון אסטרונומי המפורסם ופסל מדיאה.

השעון האסטרונומי של בטומי

 

עוד בשנת 2010, על החזית האלגנטית של הבניין שבו אז היה הבנק הלאומי, התקינו רשויות בטומי את יצירת המופת האסטרונומית הייחודית הזו, שמהר זכתה לפופולריות בקרב תושבי העיר והאורחים.

מה ייחודי בשעון הזה?

בעובדה שישנם רק כמה מוני ריצת זמן אסטרונומיים כאלה בכל העולם.

איך אפשר שלא להאמין שבטומי עכשיו מתחרה בביג בן של לונדון, בשעון של פראג מימי הביניים בכיכר סטרומסטסקה ובמגדל השעון המפורסם של ונציה בכיכר סן מרקו.

אולם אם השעונים של ערי אירופה כבר הגיעו לגיל מבוגר והם מהווים מעין סמלים של התפתחות כלכלית ("זמן זה כסף"), אז האתר של בטומי הוא סגנון מודרני לחלוטין.

לוח השעון נעשה בצורה של ספרת השמים שעליה סמלי המזלות. במרכז הספרה נמצא כדור הארץ. החצים הנעים בצורה של שני מאורות: ניצחון האור – השמש ומלך הלילה – הירח.

השלמות הטכנית הזו משקפת מדדים רבים.

לשירותכם נתונים על מיקומם של מאורות הלילה והיום, כוכבי הלכת של מזלות. וגם על האופק וקווי האורך, זמן הזריחה והשקיעה, גיל הלוויין של כדור הארץ ותנועתו בזמן אמת. לכן השעון הנפלא הזה נבדל ברב תכליתיות שלו.

עם זאת, ניתן לפענח את שפע המידע האסטרונומי הזה רק בעזרת טבלייה מיוחדת הנמצאת ממול. צריך להודות בכך שמעטים מאוד מצליחים לעשות זאת ללא ידע וניסיון במדע האסטרונומי.

מה שבטח אפשר לעשות זה להשוות את השעה בשעון שלכם עם השעה בשעון האסטרונומי המדויק ביותר בארץ. תחילתה של כל שעה בו מצוינת בצליל חזק של מנגינה מסוימת.

עם כניסתו של הערב, הבניין יחד עם השעון מואר בקליידוסקופ של אורות העושים ממנו טירת אגדות יפהפייה.

 

פסל מדיאה

מרכז כיכר האירופה מעוטר בפסל של גיבורת אגדה יוונית עתיקה – נסיכת קולכיס מדיאה, שאוחזת בידיה את גיזת הזהב. מאמינים שהנסיכה נותנת אותו לארגונאוטים היוונים הקדומים. בצדה הקדמי של האנדרטה נמצאת תמונת תבליט של ספינת הארגונאוטים האגדית – "ארגו", שהייתה שטה לכיוון חופי קולכיס.

יוצר הפסל הוא האדריכל הגיאורגי דוד חמלדזה.

פעם בשטחה של אדג'רה הייתה תרבות קולכיס. בתו של המלך מדיאה, בהיותה מאוהבת בארגונאוט יאסון, עזרה לו לגנוב את גיזת הזהב – קמע השגשוג והרווחה של עמה והיא ברחה עם אהובה על ספינתו.

לכן, התושבים המקומיים קוראים למקום הזה גם כיכר ארגונאוטים.

כיום, הפסל של מדיאה המחזיקה בידיה את הקמע המוזהב הוא סמל של עושר ושגשוג של גאורגיה הגדולה.

בכיכר יש גם אנדרטה לפוליטיקאי ודמות ציבורית בולטת בגאורגיה – ממד אבשידזה.

חוות דעת על כיכר אירופה בטומי
בינתיים אין חוות דעת
יש מה לספר?
הוסף את חוות הדעת שלך
Please rate

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לא מצאתם טיול שמתאים לכם?
מוזמנים לדבר איתנו

    לא מצאתם טיול שמתאים לכם?