הגן הבוטני בבטומי

הגן הבוטני בבטומי

ההיסטוריה של הגן הבוטני בבטומי

הכף הירוק ראוי לתשומת לב מיוחדת, בכל הזמנים הייתה לו פופולריות רבה. הוא שימש כמקום מגורים והשראה לסופרים, מדענים, פוליטיקאים, אנשי צבא רבים, שהשאירו זכר בהיסטוריית אדג'ריה ובטומי.

 

מיכאל דה אלפונס

במקום הזה מיכאל דה אלפונס, "האב וגאון טוב של חוף הים השחור" בנה את הדאצ'ה שלו, וקרא לה הריביירה הקטנה.

דווקא הגנן-בוטנאי המוכשר הזה עזר להפיכת המקומות האלה לגן העדן בכדור הארץ.

אחוזתו נהייתה דוגמת גינון מלאכותי. לא מפליא, שבקרוב הופיעו עוקבים, אשר יצרו בקרבת הדאצ'ה של המאסטרו את הגנים משלהם, אשר בהמשך היוו בסיס לגן הבוטני.

בזמנים ההם עיתונים כתבו שפלורה כל-כך מגוונת, שנאספה באהבה, אין באף מדינת אירופה. הבן-אדם הלא רגיל הזה וגנן מוכשר הצליח להעריך תנאים טבעיים של האזור הנפלא, אשר התאימו באופן מושלם ליצירת היופי הטבעי הייחודי.

כאן, על צוק הסלע נמצא גם הקבר של הגנן הנהדר.

ולמרות שכעבור מאה וחמישים שנים הבעלות של דה אלפונס נשמרה וכמעט לא השתנתה, בכל זאת סימני שממה ודעיכה נראים לעין. זה קשור לא רק לבניין הדאצ'ה עצמו, אלא גם למקווה מאבן, הנמצא ליד, עם סלע וסוקולנטים. כיום הבריכה, לצערנו, נראית לא כל כך מפוארת כמו בזמן החיים של בעלה.

 

אנדרי קרסנוב

בתור מייסד נוסף של הגן הבוטני נחשב גם המדען-בוטנאי, פלאו-בוטנאי, גאוגרף, מומחה לקרקעות, טייל, פרופסור של אוניברסיטת חרקוב אנדרי קרסנוב, אשר קיבל תואר ד"ר לגאוגרפיה הראשון ברוסיה.

אנדרי קרסנוב, שנסע בכל העולם, חקר טבע בכל האזורים הנדחים של כדור-הארץ ונהיה מומחה אמיתי. אך בכל זאת חוף הים השחור, בייחוד האזור זצ'ורוכסקי, הגובל עם טורקיה בזמנים האלה, כבש את ליבו לצמיתות ע"י היופי שלו והפאר הטבעי.

הפרופסור עזב את העבודה בתור מרצה שנמשכה 23 שנים באוניברסיטת חרקוב, ונהיה אחד המייסדים, ובהמשך גם המנהל הראשון של הגן הבוטני.

דווקא קרסנוב הציע לארגן גן בכף הירוק, בהתחשב בתנאים מושלמים במקום הזה ‒ הנוף הטרשי, האקלים הלח והחם, שבו מרגישים בנוח יערות נשירים שזורים בליאנות. וכמו בזמנו גם מיכאל דה אלפונס, הוא לא טעה!

פרופסור ניסח בעיה עיקרית לאקלימטיזציה וגידול צמחים תת-טרופיים בשטח הזה. הוא ניגש לפתרון הבעיה לא בתור בוטנאי-טקסונום, אלא בתור גאוגרף-מומחה לנופים, לפי גאוגרפיה, כדי שמבקרים נדהמים יראו נופים של מדינות ויבשות שונות.

לצערנו, כבר בזמן אישור הפרויקט, המימון שלו והקצאת אדמה, אנדרי קרסנוב נהיה חולה קשה וסופנית. הוא הספיק לראות פתיחה רשמית של הגן, אך נפטר אחרי שנתיים בלבד.

על פי בקשת המדען, גם הוא נקבר במרחב הגן של בטומי. הקבר שלו נמצא דווקא במקום, שאותו הוא תיאר בתור המקום, שבו נשאר חלק מנשמתו. אנדרי קרסנוב נקבר ליד הצוק, ומשם ניתן לראות צ'קבה, הרי שלג, והים השחור, הרועש בלי הרף.

 

פבל טטרינוב

בתור אחד מאבות המייסדים של גן-הפלא אפשר להזכיר גם בוטנאי די מפורסם באותן השנים הרחוקות, וגם גאוגרף פבל טטרינוב.

דווקא הוא יצר גן קטן בשנת 1892, אשר שימש כבסיס לקומפוזיציות של הפארק העליון.

ובבית, איפה שהייתה דאצ'ה של טטרינוב, כיום נמצא מרכז מדעי-מחקרי. כאן נמצא גם המשרד הראשי האדמיניסטרטיבי של הגן.

 

יאסון בן דויד גורדזיאני

גנן-מעצב גאורגי מאופק וצנוע במיוחד, שלמד אצל טובי המומחים באירופה ועבד בגני ורסאי. הוא הטביע את חותמו בהולנד ובשוודיה, עבד בגן הבוטני של לונדון, הכי טוב בעולם באותה התקופה.

אבל כשאנדרי קרסנוב הזמין את גורדזיאני לעבוד במולדתו, המדען לא היסס לעזוב את אלביון המעורפל ובא לבטומי.

בהנהגתו של יאסון דוידוביץ' נוצרו מקומות אקזוטיים רבים בגן. ובשנת 1934 הוא הפך למעצב הנוף הראשי של העיר בטומי.

המאסטר השאיר ירושתו בהיסטוריית הגן, הודות לאיש הוא קיבל את המראה הנפלא המודרני. אבל בלי תשומת לב לא נשארה גם בטומי, שקועה בצמחייה, טיילת העיר, פארק 6 במאי.

למעשה, יש הרבה האנשים, השייכים להיווצרות ושגשוג של גן בטומי, וניתן לספר עליהם זמן רב.

למקומות האלה פעמים רבות הגיע מיכאל בולגקוב.

א. צ'כוב הזכיר את המקום באחד מסיפוריו הראשונים.

כאן נכתבו "שנים-עשר הכיסאות" של איליה אילף ויבגני פטרוב. יתר על כן. בספר יש פרק שלם, אשר נקרא "כף ירוק". והצילום של הסרט באותו השם נערך בשנת 1971 גם בבטומי עצמה וגם במרחב הפארק.

ניזכר בכך, שכאן צילמו סרטים מפורסמים רבים. ביניהם סרט הפנטזיה הסובייטי הראשון "האדם האמפיבי", אגדה "פיטר פן".

כיום הגן הבוטני של בטומי הינו חבר באיחוד הבינלאומי להגנת צמחים (BGCI), מקיים קשרים עם גנים ואוניברסיטאות של 140 מדינות, משתתף בוועדות בינלאומיות.

בכלל, היסטוריית הגן עשירה מאוד גם באירועים וגם באנשים מפורסמים.

 

צמחים בגן הבוטני בבטומי

מרחב הגן הוא עצום (113 הקטאר של טבע בר ייחודי!) לכן, עם כל הרצון, לא ניתן לעבור אותו תוך יום. אפילו באוטו חשמלי.

במרחב המטופח בעדינות ודאגה צומחים מעל 2000 עצים טקסונומיים. מתוכם 90 סוגים – צמחים קווקזיים מקומיים, וכמעט 1600 טקסונים הינם נציגי פלורה מחו"ל, כולל ממדינות רחוקות.

בין צמחים אנדמיים, הצמח הכי מפורסם הוא Buxus colchica – העץ, אשר לפי אגדה, היווה בסיס ליצירת תיבת נוח.

ועל מורדות הגבעות נאספו הצמחים, עצים, שיחים ופרחים מכל רחבי העולם.

האוסף מחולק לתשעה סקטורים פיטוגאוגרפיים, כולל סקטור תת-טרופי לח של עבר הקווקז, וגם סקטורים של אמריקה צפונית ודרומית, ושל מקסיקו, אוסטרליה וניו-זילנד, הִימלאיה ואסיה המזרחית, וכמובן סקטור ים תיכוני.

הם מיוצגים ע"י מגוון אוספים של נציגי פלורה – פרחים ועשבים, עצי פרחים ופירות יער, עצי פרי הדר. בגן ישנם 95 סוגי עצים . ביניהם אלונים וקרניים רב-שנתיים, מגנוליה יפה, עץ קטלב, דרצנה אלגנטית וגאוות הפארק התחתון – אוסף של קמליות יפניות פורחות להפליא. אי אפשר להסיר את העיניים מהמטעים המפוארים של הוורדים הריחניים ביותר. ניתן להתבונן ביופי הזה בלי סוף.

ובאופן מפליא, באקלים הסובטרופי הצמחים מרגישים את עצמם מצוין.

לאורחים נראה שהם מגיעים לסוג של גן עדן על כדור הארץ, או הופכים להיות גיבורים של סרט בנושא מדע בדיוני, שתפאורתו מיוצרת מעצים בני מאות שנים ונופים מדהימים של יער טרופי.

כאן, בצל העצים תמיד האוויר רענן וקריר.

למנוחה ישנם אזורים מיוחדים, מקומות ברביקיו, ספסלים נוחים. אם יהיה לכם מזל, תוכלו לראות טקס חתונה פופולרי של המקומיים באולם הטקסים של הגן. חוץ מזה, בפארק עורכים צילומים ותערוכות מגוונות.

 

הפארקים של הגן הבוטני בבטומי

כל השטח העצום של הגן מחולק לשלושה סקטורים: הפארק העליון, הפארק התחתון והפארק ליד הים, ע"ש גאורגי גבריצ'ידזה – אגרונום מכובד ומעצב, אשר שיקם את הגן, שנהרס בזמן מלחמת העולם השנייה. כל פארק בעל כניסה משלו וקופות המנפיקות כרטיסים.

 

הפארק העליון של הגן הבוטני בבטומי

הפארק העליון של הגן הבוטני בבטומי

הוא נחשב לאטרקציה התיירותית הראשית של הגן הבוטני, הוא בולט בנופים פנורמיים יפים מאוד וב-"גבעות זוחלות", שנוצרו למטרת חיזוק הקרקעות.

בחלק זה נמצאים גנים שנבנו לכבוד אנשים מפורסמים: ע"ש יאסון גורדזיאני, לכבוד הפטריארך של גאורגיה קתוליקוס הקדוש והמבורך, ארכיבישוף מצחטה וטביליסי, וארכיבישוף מטרופוליטני של פיצונדה איליה הראשון.

כאן מושך את תשומת הלב הצלב הגאורגי, המייצג גפן, מקושט בחריטה, חקוק באבן, הממוקם על פסגת ההר באחו פורח. הרי שבגאורגיה צלב וגפן בלתי נפרדים.

הפארק משתרע על פני 11 הקטאר, יש בו כ- 200 סוגי עצים וכמעט 230 סוגים של צמחי שדה שונים. הסקטור מפורסם בייחוד הודות לעצים בני מאות שנים. יש כאן סקוויה ירוקה-עד, אורן קרים, Eucalyptus viminalis, תמר קנרי, אקליפטוס ביצות, מייפל, אשוחים וכו'.

בקיץ מקשטים את הפארק הידראנגאות מגוונות, אבליות וצמחים אחרים.

הגן עשיר בריחות פרחוניים ממקומות שונים מכל העולם. הפרחים מעצבים בקתות מעל השבילים, ספסלים למנוחה, וגדלים לא רק בערוגות פרחים, אך גם על שיחים ועצים.

מפארק העליון מתחילות רוב התערוכות, הנערכות בגן, כמו תערוכת פרי הדר, פירות מקומיים, צמחים אקזוטיים.

 

מקומות מעניינים של הפארק העליון

אילו אזורים מקבלים את מירב תשומת הלב?

למשל, סקטור ניו-זילנד ישמח בסוגים אקזוטיים של צמחים ויפתיע בדקלים גבוהים.

מטע נפלא של במבוק יוצר אשליית הימצאות בתאילנד או בוייטנאם. תאמינו, בעולם אין הרבה מקומות, אשר יכולים להתגאות בצמחיית דגנים כל כך גבוהה, עבה ומטופחת.

במקום הזה מרגישים חוויה אמיתית של אסיה הדרום-מזרחית.

כאן גדל במהירות במבוק גבוה וירוק-עד מקבוצת "מוסו", שהגובה שלו מגיעה ל- 30 מטרים. בגבעוליו הרכים והצעירים משתמשים בהכנת מאכלים נהדרים, וגבעולים בני 3-4 שנים, בעלי צפיפות מספקת ועם צבע מוצהב, מהווים חומר איכותי ליצירת מוצרים דקורטיביים, רהיטים, גדר חיה וצינורות.

פה מבמבוק מיוצרים הרבה סככות וספסלים.

גן מראות יפני דו- קומתי, עם עצי בונסאי בני 150 שנה, אגם קטן, מקושט בגשר מבמבוק, אשר יוביל אתכם למדינת השמש הזורחת.

מהפינה המקסיקנית, שבה נמצא קבר של אנדרי קרסנוב, נפתח נוף בלתי נשכח על הים.

כדאי לעצור ליד האגמים) עם דגים מרשימים ופרחי לוטוס אקזוטיים, ולנוח בסביבתם המרגיעה.

מכאן ניתן לפנות למסלול, אשר ימשוך אוהדי אקסטרים – שביל סלול ממורד הצוק. הוא מוביל לחלקו של הפארק, שתיירים מבקרים שם לעתים רחוקות, הדומה לעולם הלא נפגע מציוויליזציה. כאן אפשר לטייל בלי סוף בין עצי יער סבוך, להתבונן בלטאות המתרוצצות מתחת לרגליים.

ולאחר מכן לצאת לאזור סובטרופי לח של עבר הקווקז, לסייר בפינה אתנוגרפית, לעבור בגשר מעבר לאגם קטן, לאכול משהו במקום המיועד לפיקניק.

בהמשך, בסקטור של האמריקה הצפונית ימשוך עין עץ טוליפ שנפל. מהגזע שלו כבר צומחים עצים קטנים, אשר יצרו גשר מיוחד מעבר לאגם. הגזע של העץ שנפל די חלק, מכיוון שמעליו גדל אזוב, לכן מומלץ לדרוך עליו בזהירות, ועדיף בכלל לא לדרוך עליו.

 

הפארק התחתון של הגן הבוטני בבטומי

האזור הדרומי של הפארק נוצר ע"י מיכאל דה אלפונס. כאן נמצאת גם הדאצ'ה של המייסד, איפה שהוא נח עם החברים שלו, ואירח אורחים נכבדים.

שטחו יחסית קטן, משתרע על 10 הקטאר ומתחיל ממש מכניסה הראשית לגן. כאן גדלים המון עצים (מעל 95 סוגים), כולל אלונים עוצמתיים, קרניים מתפשטות, עצי קטלב, מגנוליות יפות, דרצנות סוקולנטיות ועוד רבים אחרים.

רבים מן העצים הינם ייחודיים, מכיוון שהובאו מצרפת ונשתלו ע"י דה אלפונס עצמו.

דווקא בחלק זה של הגן בדרך כלל הרבה אנשים. ובמקומות הכי גבוהים מצוידות נקודות תצפית פנורמיות.

כמו שציינו, גאוות הפארק התחתון – קמליות יפניות, יפות להפליא בזמן פריחה.

 

מקומות מעניינים בפארק התחתון

חורשה עם עצים ענקיים, הגדלים לא רק על אדמה, אלא גם מעל האדמה עם שורשים שזורים זה בזה בצורה נפלאה.

מעניין שכל הצמחים נשתלו ברמות שונות, מכיוון שבעת העיצוב, הגננים השתדלו לשחזר פה את יצירת הגנים התלויים כמו בבבל.

לכן תתכוננו לירידות ועליות רבות, אולם במדרגות נוחות מאוד.

למנוחת אלה שהתעייפו מהטיול, לאורך כל הדרך ישנם מעיינות, הותקנו ספסלי במבוק, ישנם שירותים וסככות נוחות.

ילדים יימשכו למזרקה עם דגי זהב. כאן יש ספסלים, בצל קריר של ליאנות נופלות.

וכמובן כל המבקרים חייבים לדעת שבמרחב הזה, המיוצר באהבה וכישרונות של אנשים רבים, אסור לטייל עם חיות מחמד, להשאיר פסולת, לקטוף צמחים, וגם לשתות משקאות חריפים ולהדליק אש.

 

פארק גיאורגי גבריצ'ידזה בבטומי

תחילה קראו לו שדרה אמריקאית, מכיוון שכאן שתלו עצים וצמחים אחרים, אשר הביאו מיערות אמריקה הצפונית.

אך מלחמת העולם השנייה, שלא ריחמה על האזור, הרסה כמעט לגמרי את היופי הירוק של השדרה האמריקאית.

וכבר בשנת 1950 גיאורגי גבריצ'ידזה, אגרונום-מעצב גאורגי, ניהל את שיקומו. הוא תיכנן יצירת פארק חדש בסגנון צרפתי, בשם Jardin à la Française, אשר קוראים לו גם "רגולרי", מסודר, או "פורמלי". התדמית המוכרת ודי קפדנית של עיצוב הגן, שבשבילו אופיינית יצירת קווים וכיוונים ישרים, סימטריה עדינה, מה שנחשב לסדר אלגנטי, חגיגת יופי אמיתית.

כיום, בפארק המשוחזר נמצאים עצי דקל דקים, פיג'ואה ירוקים-עד, מגנוליות ריחניות, שרבים מהם מיוצגים בזנים נדירים, והרבה צמחים ייחודיים אחרים.

באופן קבוע כאן נערכות תערוכות תצלומים, צילומים, וכמובן טקסי חתונות חגיגיות.

מהפארק ניתן לצאת ישירות לחוף. כאן נמצאים אתרי קמפינגי וברביקיו.

הרי הכף הירוק מפורסמים לא רק הודות לגן הבוטני, אלא גם הודות לחופים מצוינים.

 

חופי הכף הירוק בבטומי

כמובן שתפקיד חשוב באזור הזה משחק הגן הבוטני.

אך לא ניתן לשכוח את חופי הכף הירוק. מי שמגיע לאזור הזה לא יפספס אפשרות נפלאה לבקר בהם.

הכי פופולרי הינו החוף, הנמצא בפני הכף, קצת לפניו.

כאן התיירים נמצאים בין סלעים יפים והרבה צמחייה.

ליד, מעבר לגשר שברירי נמצא עוד חוף "סודי", הנסתר מאחורי הסלעים הגבוהים. מי שלא לוקח סיכון לעבור מעל גשר מתנדנד, יכול לשחות עד החוף 20-30 מטרים.

עוד חוף נמצא מאחורי הגן לכיוון קובולטי. הוא שקט וחסר אנשים. וכדי לעבור אליו נדרש לעבור מסילות ברזל, מה שדי מסוכן, מכיוון שחלק זה של המסילה פועל, ורכבות עוברות כאן לעתים קרובות.

נשאר לנו רק לאחל לכם בילוי ומנוחה נהדרים.

 

שעות עבודה של הגן הבוטני בבטומי והגעה אליו

שעות עבודה – מהשעה 9:00 עד 17:30.

ניתן להגיע לגן ב-:

אוטובוס מס' 10 (עלות הנסיעה 80 טטרי), אשר נוסע במסלול נמל תעופה – הגן הבוטני (התחנה הסופית).

אוטובוס מס' 15, היוצא מרח' זדגלה, הנוסע ברח' מליקשבילי, שדרות רוסטבלי, רח' גוגבשבילי.

מונית שרות מס' 31, אשר יוצאת מקניון "בטומי", עוברת ברח' צ'בצ'בדזה ובהמשך נוסעת לגן, מגיעה מצד הישוב צ'קבה.

 

או במונית, אשר יותר קל להזמין באמצעות אפליקציות ניידות (למשל יאנדקס), מכיוון שהשירות יראה מסלול אופטימלי מיד יודיע על עלות הנסיעה. אחרת אפשר להפוך להיות בן ערובה של פוליטיקה מתוחכמת של נהגי מוניות מקומיים, אשר, כמו שבערים ובמדינות אחרות, משתמשים באי-מודעות של תיירים, לא מתביישים להפריז בעלות הנסיעה.

מה אפשר להגיד… כולם רוצים לחיות, ולחיות טוב.

זמן הנסיעה מקסימום 20 דקות.

 

עלות ביקור בגן הבוטני בבטומי

עלות כניסה לגן עדן זה למבקרים מבוגרים מגיל 16 – 15 לארי (לאזרחי גאורגיה 8 לארי, לסטודנטים מוסמכים במדינה ולפנסיונרים גאורגיים – 2 לארי), לילדים מגיל 10 – לארי 1.

בעלי Batumi Card יכולים להנות מהנחה של 25%. בחלק מחגים לאומיים (26 במאי, 1 ביוני), וגם בזמן תחילת שנה חדשה (1-2 בינואר) הכניסה חופשית. כמו כן, גם בתאריכים שבהם נערכות תערוכות, שזה קורה באחד הימים של מרץ, אפריל, מאי, נובמבר ודצמבר.

סיור של שעה וחצי, במקומות הכי מעניינים של הגן עולה 50 לארי. אם הגעתם לזמן ממושך, ומתכננים לטייל בגן יותר מיום אחד, ניתן לרכוש מנוי חודשי, אשר עולה 50 לארי לשני אנשים, ולשלושה – 60 לארי.

חוץ מזה, למבקרים מציעים סיורים פרטיים או קבוצתיים. אם ברצונכם ללון במקומות מצוידים לכך, תידרשו לשלם 20 לארי (לאזרחי גאורגיה- 15 לארי).

התשלום כולל סיור בגן ומנוחה מהשעה 18:00 עד 10:00. ארגון פיקניק יעלה 20 לארי.

השכרת רכב חשמלי:

לטיול – 30 לארי ל- 40 דקות.

סיור ללא טיול – 5 לארי עבור בן-אדם.

לשימוש אישי ברכב – 60 לארי ל- 5 אנשים לשעה.

ניתן לברר מידע בטלפון: 995 422 270 033+ .

 

טיפים מועילים לביקור בגן הבוטני בבטומי

מכיוון ששטח הגן הבוטני פשוט עצום, כשמתכננים לבקר, תקדישו לביקור את כל היום. ועדיף לפחות יומיים, מכיוון שאפילו תוך יום אי אפשר לראות הכל.

אל תשכחו לקחת מים ואוכל.

אל תזרקו בקבוקים ריקים, מלאו לתוכם מים קרירים ממעין – בגן יש המון מקורות מים נקיים.

בשטח יש בית קפה אחד בלבד. והוא לא מאופיין במאכלים טעימים ומחירים סבירים. אז עדיף לקחת אוכל אתכם.

אל תשכחו לנעול נעליים נוחות  וללבושבגדים מתאימים וקחו גם כובע. חוץ מזה שתצטרכו ללכת ברגל הרבה, קחו בחשבון גם ירידות ועליות בשטח הררי הזה. רק שבילים תיירותיים עיקריים הם נוחים וסלולים באספלט ובעלי מדרגות. ובוודאי תרצו לסייר גם במקומות נידחים, שלשם מובילים רק שבילים הרריים.

אל תשכחו לקחת הכל לשחייה ובילוי על החוף. הרי שבערב תתעייפו כל כך, שבוודאי תרצו לצלול לתוך הקרירות המרעננת, משחררת עייפות, של גלי הים.

חוות דעת על הגן הבוטני בבטומי
בינתיים אין חוות דעת
יש מה לספר?
הוסף את חוות הדעת שלך
Please rate

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

למה אתם מחכים ?
צרו קשר לקבלת הצעה ופרטים נוספים

    למה אתם מחכים ?