דולפינריום בבטומי

היסטוריה של הדולפינריום בבטומי

הדולפינריום של בטומי הוקם בשנת 1975 והוא נחשב לאחד הטובים ביותר בעולם. עוד בשנות קיומה של ברית המועצות היו מגיעים לכאן מבקרים מכל רחבי המדינה כדי לראות את המופע המדהים.

באותה תקופה בשטח הדולפינריום היו שלוש בריכות מחוברות ביניהן. המבקרים צפו במופע מאחורי מסך שקוף, כדי לא להירטב. את מבנה הדולפינריום עם ההצללה המיוחדת, שעומד על חוף הים השחור תכנן אדריכל מקומי, אומן שמאוהב בעיר שלו, דוגלאס זמטרדזה.

מאז הקמתו הדולפינריום של בטומי שירת נאמנה את תושבי העיר ואת התיירים במשך יותר מ-20 שנה. אבל למרבה הצער, בעקבות המצב הפוליטי והכלכלי המאתגר של שנות התשעים, השלטונות נאלצו לסגור את המקום.

לעוד כמעט עשרים שנה.

ואם תהיתם מה קרה עם צוות "השחקנים"? הם הועברו בכבוד רב לדולפינריום בקפריסין ושם המשיכו לשמח את הצופים בהופעות שלהם.

עם הזמן, בניין הדולפינריום כמעט קרס ובשנת 2006 התקבלה ההחלטה להרוס אותו לחלוטין.

בשנת 2008 הגיע לעיר איש עסקים ותורם אלמוני שנתן תקווה להקמת הדולפינריום החדש. אחרי שלוש שנים, ב-8 במאי 2011 התקיימה הפתיחה החגיגית של הדולפינריום המחודש בבטומי. הדולפינריום נבנה ליד הנמל, בשדרות רוסטוולי, בין חוף הים לאגם נוריגל.

 

הבניין החדש של הדולפינריום

המבנה המודרני תוכן ונבנה על ידי שתי חברות אמריקאיות, TJP Engineering ו-RCK עומד בכל הסטנדרטים המחמירים של הבנייה הבינלאומית. יש כאן שתי בריכות תצוגה: הראשית, בנפח 1.7מליון ליטרים מים, בה מתקיימים המופעים והבריכה הנוספת, קטנה יותר, בנפח של 400 אלף ליטר מים בלבד, בה מתקיימים טיפולים במים בשיתוף של דולפינים. יש גם שתי בריכות נוספות, כל אחת בנפח של 800 אלף ליטר, למקרה ויש צורך בבידוד של דולפינים.

ובנוסף לכל אלה, החלק העיקרי והיקר ביותר במתקן זה הוא Live Support System, מערכת מיוחדת לתמיכה בחיי היונקים, שנרכשה במחיר של לא פחות מ-10 מיליון $. מערכת זו עוסקת במיחזור וניקוי מי בריכה (אורך המחזור המלא הוא שעתיים). בזכות המערכת מי הבריכה מותאמים בצורה מושלמת לחיי הדולפינים מבחינת רמת המליחות והחומציות. טמפרטורת המים נשמרת קבועה בטווח בין C˚14 ל-C˚27 מעלות. מדי יום מתקיימות כאן בדיקות מים כדי לוודא שאין זיהום או חיידקים מזיקים.

בשורה התחתונה, הדולפינריום של בטומי עומד גם בסטנדרטים הכי מחמירים של אחזקת בעלי חיים בסביבה מלאכותית.

כך, כל ארגוני זכויות בעלי חיים יכולים להיות רגועים – הדולפינים של בטומי מקבלים טיפול מצוין ובכלל נמצאים בידיים טובות.

 

אולם המופעים בדולפינריום

אולם המופעים בדולפינריום

האולם בנוי בצורה של אמפיתיאטרון עם גגון שמגן על הצופים מפני השפרצות המים. האולם מחולק ל-4 יציעים, עליהם יכולים להתמקם 795 צופים.

כל יציע מסומן באותיות A עד D. במרכז ממוקמים יציע B ויציע C, רבים טוענים שאלה המקומות הכי טובים ומשתדלים תמיד לרכוש כרטיסים בשורות הראשונות. אבל לא כולם יודעים שדווקא הצופים שיושבים באזור בסוף המופע מקבלים מקלחת מהדולפינים הקופצים, מכל הלב, כמו שאומרים. כמובן שבקיץ, בחום זה אפילו מאוד נעים, אבל כשמזג האוויר קריר יותר, נראה שאף אחד לא ירצה להירטב. חוץ מזה, כדאי להיזהר, כדי שלא יירטבו גם הגאדג'טים או המסמכים.

לכן מומלץ מאוד להקשיב דווקא לאנשים שכבר ביקרו שם וחושבים שהאזורים הנוחים ביותר לצפייה אלה אכן היציעים המרכזיים, אבל החל מהשורה הרביעית ומעלה.

הבריכה מגודרת במסכי זכוכית שקופים, שמגינים על הצופים מההשפרצות של המים (מעבר לטריק המיוחד בסוף ההופעה), מה שמאפשר לצפות מכל מקום בכל מה שמתרחש במים.

כמו כן, המקום מונגש במלואו לבעלי מוגבלויות.

 

הכירו את צוות השחקנים

השחקנים שמשתתפים במופעים, הדולפינים, נבחרו בדרך מאוד ייחודית. אף אחד לא שלף אותם מסביבת המחייה הטבעית שלהם או לכד במיוחד. נציגי הדולפינריום חיפשו רק את הדולפינים הבודדים שלא היו חלק מלהקה כלשהי או מסיבה מסוימת לא הייתה להם אפשרות לשרוד בים, בעקבות פציעה או מצב בריאותי.

כאן כל אחד מהדולפינים מקבלי תנאי מחייה נהדרים, טיפול מסור מסביב לשעון, תזונה מאוזנת, תשומת לב וכמובן אהבה של עובדי המקום ושל הצופים הנהדרים. כל אחד מהדולפינים נמצא במעקב מתמיד לגבי מצבם הבריאותי וחוץ מזה תמיד ידאגו שיש להם מצב רוח טוב.

 

הופעות בדולפינריום בבטומי

הדולפינריום של בטומי הוא בית אמיתי וחם עבור הדולפינים, ששמחים להופיע בפני האנשים. נכון להיום חיים כאן יותר מ-15 דולפינים מרשימים וחכמים מאוד. שמונה מהם מגיעים מהאזור, מהים השחור והשאר – מהאוקיינוס השקט.

וכמובן, לכל אחד מהדולפינים פה יש שם. כך, יחד עם הדולפינים הבוגרים ניני, בלוצ'י, זורו, מוניקה, מאיה, פליפרס ואחרים מופיעים גם דולפינים-תינוקות שכבר נולדו ממש כאן, בדולפינריום.

כל מופע נמשך כ-40 דק' במהלכו הדולפינים מבצעים כ-30 תרגילים שונים: קופצים גבוה מעל פני המים, מראים ריקודי זוגות, עומדים על הזנב ומשחקים עם הכדור והטבעות. הדולפינים מרכיבים עליהם את המאמנים שלהם, מפגיני כישורי שחייה צורנית, תרגילי Foot Push מדליקים ומראים עוד הרבה תרגילים קלאסיים וחדשים פשוט מדהימים, שמשאירים את הצופים מוקסמים ומרותקים לאורך כל המופע.

המופע מלווה במוזיקה דינמית והערות מלאות ההומור והאהבה של המנחה בשלוש שפות – גיאורגית, אנגלית ורוסית.

כל זה יחד: כישרון הדולפינים והמאמנים ושיתוף הפעולה המלא ביניהם הופך כל מופע לקסם שמרגש את כולם, גם הגדולים וגם הקטנים.

אנחנו מבטיחים לכם, אחרי הביקור בדולפינריום תרגישו הצפה של וייבים חיוביים ומצב רוח מעולה. בקיצור, אתם תהנו! לכן תבואו מוכנים לשכוח מכל הצרות ותלאות החיים ולהבין שהחיים יפים כל כך שפשוט חייבים ליהנות מהם בכל רגע נתון.

 

טיפול בעזרת דולפינים

טיפול בעזרת דולפינים

 

הוכח מחקרית ששחייה עם דולפינים עוזרת במגוון מצבים בריאותיים כגון דיכאון, מיגרנה, בעיות שרירים ועצמות השלד, מחלות לב, הפרעות נוירולוגיות ומחלות נוספות. טיפולים כאלה יעילים במיוחד לילדים שסובלים מפיגור שכלי, בעיות נירולוגיות, שיתוק מוחין ומצבי נכות אחרים.

תקשורת עם החיות החכמות האלה לא רק כיפית במיוחד אלא מרגיעה ומרפה.

זו הסיבה שאחרי המופע בדולפינריום מתקיימים סשנים של טיפולים משקמים בעזרת דולפינים.

במילים פשוטות: במשך 15 דק' אפשר לשחות ולשחק עם הדולפינים השובבים.

אם מישהו זקוק לטיפולים כאלה, אפשר לבנות תוכנית טיפולים מותאמת אישית, תלוי בצורך והמצב הרפואי.

אם אתם רוצים לשחות עם דולפינים, חשוב מאוד לתאם את הביקור מראש, כי הביקוש רב. מפגש תקשורת עם דולפינים מתקיים בקבוצה קטנה.

מגבלות כניסה לטיפול בעזרת דולפינים:

 

ילדים בני פחות מחמש, מטעמי בטיחות ובהתאם לכללים. ילדים עד גיל 14 מקבלים רשות לשחות רק במצופים ובליווי מבוגרים, שממתינים על שפת הבריכה.

אין כניסה לבריכה לאנשים שחולים במחלות עור.

כמובן אסור להיכנס גם למי שנמצא במצב שכרות או תחת השפעת סמים.

 

כמו כן, כדאי לשים לב, שכל עוד קיימות מגבלות הקורונה, השחייה עם הדולפינים אסורה, אף על פי שהמופעים בדולפינריום מתקיימים כשגרה.

 

שעות הפתיחה של הדולפינריום בבטומי

בתקופת החורף המופעים מתקיימים בימי שלישי, שבת וימי ראשון בשעה 16:00 ונמשכים 30 דק'. בתקופת השיא יש יותר מופעים, והם אורכים כ-60 דק'. לוח ההופעות מופיע באתר הרשמי של הדולפינריום.

 

עלות ורכישת כרטיסים לדולפינריום בבטומי

ניתן לרכוש כרטיסים באתר הרשמי של הדולפינריום. עליכם להירשם, לבחור מקומות ישיבה ולשלם בכרטיס אשראי. את הכרטיסים יש לשמור בטלפון נייד או לצלם מסך כדי לאפשר סריקת קוד.

אם אתם ספונטניים, ניתן לרכוש כרטיסים גם בקופות הדולפינריום שפתוחות בין 10:00 ל-21:00.

המחירים זהים בשני המקרים, אין עמלה נוספת ברכישה אונליין. רק זכרו, שאם הגעתם בעונת השיא, יהיה די קשה לקנות כרטיסים במקום או באותו יום ולכן כדאי לדאוג לרכישה לפחות יומיים-שלושה לפני.

עלות הכרטיס למופע שכבר הבנתם שהוא פשוט בלתי נשכח – החל מ-20 לארי על מופע צוהריים. ייתכן והמחירים יהיו קצת יותר גבוהים בעונת הקיץ או בשעות הערב.

ילדים עד גיל 6 נכנסים חינם, בתנאי שיושבים על הברכיים של מישהו מהמלווים המבוגרים.

עלויות הטיפול בעזרת דולפינים משתנות בהתאם לגיל:

לילדים ונוער מגיל 5 עד 16 טיפול של 15 דק' יעלה 100 לארי.

לבני 16 ויותר – 150 לארי.

צילומי סטילס ווידאו – חינם.

שימו לב: המחירים יכולים להשתנות ולכן כדאי לפני הכל לבקר באתר ולוודא לגבי המחיר המעודכן.

אם אתם רוצים לעשות סיור באקווריום, זה יעלה לכם 4 לארי בלבד. המקום פתוח כל יום פרט ליום שני בין 10:00 ל-17:00, (הפסקת צוהריים בין 14:00 ל-15:00) לבני פחות מ-6 הכניסה חינם.

טלפון במשרד – 995422221730+

טלפון הנייד – 995577500402+

להרשמה לשחייה עם דולפינים (כשיתאפשר שוב) 995595335861+

 

דרכי הגעה

הדולפינריום ממוקם במרכז העיר, בכתובת שדרות רוסטוולי 51 ולכן ניתן להגיע לכאן ללא בעיה.

ניתן להגיע, למשל, באוטובוס עירוני. מס' 1, 7, 11, 15

אפשר גם להזמין מונית באחת האפליקציות הקיימות: Kiwi, Uber או אפליקציה אחרת. זה לא יעלה לכם יקר.

אם אתם עם רכב, שימו לב: אמנם ליד הדולפינריום עצמו אין מקום חניה, ניתן להשאיר את הרכב בחניון המרכז המסחרי ממול.

וכמובן, תמיד אפשר לעשות טיול רגלי בטיילת היפיפייה.

 

 

האקווריום של בטומי

אי אפשר להתעלם מהעובדה שבאותה עיר עם הדולפינריום המרהיב יש גם אקווריום, כלומר מצפה תת-ימי של ממש שנפתח אפילו לפני הדולפינריום הראשון, בשנת 1966.

באותה תקופה היה אפשר לראות כאן יונקים ימיים מהחלק הצפוני של האוקיינוס השקט.

היו כאן לוטרות עם פרווה מהממת וכלבי ים. היו כאן גם צבי ענק מהאוקיינוס ההודי, כל אחת במשקל של עד 100 ק"ג. ובנוסף היו כאן גם דגי נוי צבעוניים. סה"כ היו כאן כ-60 זנים של דגי מים מתוקים, מלוחים וחיות נוספות ממעמקי האוקיינוס והים.

 

תושבי המצפה התת-ימי של בטומי

היום אפשר למצוא כאן מעל 100 סוגי דגים, ביניהם גם דגי מים מתוקים וגם דגי הים השחור. יש כאן גם נציגים אקזוטיים של קרקעית הים: חתולי ושועלי ים ועוד רבים אחרים.

יש כאן גם לא מעט דגים מיוחדים מדרום-מזרח אסיה, שאפשר למצוא לא פעם גם באקווריומים ביתיים. את אזור האמזונס מייצגים כאן הציקלידים החכמים והפירניות המסוכנות.

כמו הדולפינריום, שלושת אקווריומי ענק פתוחים לקהל הרחב כל יום.

חוות דעת על דולפינריום בבטומי
בינתיים אין חוות דעת
יש מה לספר?
הוסף את חוות הדעת שלך
Please rate

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות מומלצות עבורך על בטומי
למה אתם מחכים ?
צרו קשר לקבלת הצעה ופרטים נוספים

    למה אתם מחכים ?